Fiskus każe płacić VAT od eksportu
Brytyjskiej spółce sprzedającej towary poza UE i dokonującej celnych formalności eksportowych przez należącą do grupy spółkę z siedzibą w Polsce nie przysługuje prawo do zastosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 września 2020 r. (0114-KDIP1-2.4012.215.2020.3.RM).
Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która w Polsce posiada stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT. Wnioskodawca sprowadza do Polski towary, które na terytorium naszego kraju są składowane w magazynach prowadzonych przez podmioty logistyczne, a następnie, po ich przepakowaniu, sprzedawane na rynki docelowe, w tym do krajów poza UE. W przypadku sprzedaży towarów z Polski do kontrahenta poza UE wnioskodawca obecnie występuje na dokumentach celnych jako „nadawca/eksporter" i deklaruje eksport towarów w swoich rozliczeniach VAT, stosując stawkę zero proc. W związku z brexitem, a także niedawną zmianą przepisów Unijnego Kodeksu Celnego w zakresie definicji eksportera (zgodnie z tą zmianą, zasadniczo eksporterem w rozumieniu przepisów celnych powinien być podmiot z siedzibą w UE) oraz wytycznych publikowanych przez Komisję Europejską, wnioskodawca rozważał zmianę modelu eksportu z terytorium Polski. W planowanym modelu wnioskodawca miał pozostać nadal właścicielem sprzedawanych towarów oraz ich dostawcą na rzecz kontrahenta spoza UE, podczas gdy celne formalności eksportowe miały być dokonane przez inny podmiot z grupy wnioskodawcy, tzn. spółkę z siedzibą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta